Afyon Bitkisi ve Haşhaş Tohumu

Afyon Bitkisi ve Haşhaş Tohumu

Afyon Bitkisi ve Haşhaş Tohumu

Haşhaş Tohumu Nedir?

Güzel ülkemizin iklim ve diğer zirai şartlarını çok seven pekçok tarım ürünü çeşidinden bir tanesi de Afyon bitkisi ve haşhaş tohumudur. Afyon bitkisi bu adıyla daha çok tarımsal yetiştiriciliği yapıldığı bölge ve yörelerde bilinir. Genel mahiyette ürünü Haşhaş (tohumu) olarak duyan, gören, tadan mutlaka pek çok kişi vardır.

Afyon Bitkisi ve Haşhaş Tohumu Arasındaki İlişki

Afyon bitkisi kapsül verdikten sonra bitkinin tohumları da kendini göstermeye başlar. Yani Haşhaş aslında bitkinin tohumudur.

Coğrafi Olarak Üretim Bölgeleri

Ülkemizde özellikle, Afyonkarahisar, Denizli, Kütahya ve Uşak illerimizde bu ürün yaygın olarak üretilmektedir. Yani aslına bakarsanız eskiden çok yaygın bir ekim alanı varken bu yaygın ekim alanında çok kaliteli ürünler yetiştirilirdi. Ancak günümüzde artan üretim maliyetleri karşısında pek çok alanda olduğu gibi birçok tarım ürünün yetiştirilmesinde de ciddi arazi kısıtlamaları söz konusu. Bu anlamda iyi ve kaliteli ürün bulmak bazen bir hayli zor olabilmektedir.

Afyon Bitkisi ve Haşhaş Tohumu

Haşhaş Çeşitleri

Afyon bitkisinin temel iki türü vardır. Piyasada genel de mavi/siyah haşhaş ve sarı haşhaş olarak anılan bu türlerin genel şekilleri ve fiziksel özellikleri birbirine benzese de tatları birbirinden farklıdır. Tercih sebebi bölgesel damak tadı ve alışkanlıklardır.

Afyon Bitkisi ve Haşhaş Nasıl Tüketilmelidir?

Afyon bitkisi taze iken salatalarda yeşillik olarak kullanılır, ürün kapsül çıkarıp hasat yaklaştığında taze haşhaş olarak tüketilir, olgunlaşıp hasat edildikten sonra haşhaş tohumu olarak ve haşhaş ezmesi şeklinde tüketilir.

ÜRÜN TAVSİYELERİMİZ

Haşhaş Ezmesi 1000 gr

Siyah Haşhaş 1000 gr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kişisel verileriniz siparişinizi işleme almak, web sitemizdeki deneyimlerinizi desteklemek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için işlenecektir.