Afyon Haşhaş Ezmesi

Uşak Haşhaş Ezmesi

Afyon Haşhaş Ezmesi

Her nekadar yazının başlığı Afyon Haşhaş Ezmesi olsa da Ege Bölgesi illerinde özellikle Denizli, Afyon ve Uşak, Kütahya dolaylarında bölge halkının çok sevdiği, çok eski yıllardan beri tükettiği besinlerden biri de hiç kuşkusuz Haşhaş Ezmesi’dir.

Haşhaş tohumları fırında pişirilen ekmek ve çöreklerin üstünde yer tutarken hem çok hoş kokar, hem de ekmeğe acayip güzel bir tat verirdi. Sonraları aynı susam tohumlarına yapılan işlem gibi haşhaş tohumları da evlerde, ev hanımlarının maharetli ellerinde, soba üstlerinde tavalarda, kıvamında ve kararında kavrularak ezilmeye (sürtülmeye) hazır hale getirilirdi. Bundan sonraki aşamada ise öğütücü bir taş üzerine dökülen kavrulmuş haşhaş tohumları ellerde yumurcak ile büyük bir sabır ve titizlikle ezilirdi. 

Afyon Haşhaş Ezmesi
Siyah/Mavi Haşhaş Tohumu

Bir gün akşamdan sabaha evlerde süren bu mis kokulu susam ve/veya haşhaş ezme telaşı sonunda enfes bir lezzet çıkardı ortaya. Enfesti enfes olmasına lakin bin bir emekle ortaya konulan haşhaş/susam ezmeleri çok kıymetli olduğundan öyle bol bol yiyemezdik.

Sobanın üzerinde demlenen çay eşliğinde susam veya haşhaş ezmesi ile yapılan o kısıtlı ama lezzetli mi lezzetli kahvaltıları hala özlüyorum. Bu yazdıklarım o yıllarda yaşadıklarımızın küçük bir kısmıdır.

Bugün artık elle değil modern makinelerle haşhaş ve susam ezmesi yapmak daha kolay belki ama önemli bir noktaya değinmeden geçmemek gerekiyor: İşi makineler yapsa da, susam ve haşhaş tohumlarını ezmenin kararı, ölçüsü çok ama çok önemlidir.

Haşhaş Ezmesi 1000 gr

Siyah Haşhaş 1000 gr

Afyon Haşhaş Ezmesi” te bir düşünce

  1. Pingback: Uşak Haşhaş Ezmesi - Doğal Köy Ürünleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Kişisel verileriniz siparişinizi işleme almak, bu web sitesindeki deneyimlerinizi desteklemek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.