Doğal Haşhaş Ezmesi

Haşhaş

Doğal Haşhaş Ezmesi

% 100 Doğal Haşhaş Tanelerinden

Haşhaş

Konumuz malumunuz yazının başlığından da anlaşılacağı üzere haşhaş ve doğal haşhaş ezmesi üzerine olacak. Belki bilenleriniz vardır. Ama ben yine de anlatmaya ve bu güzel tadı sizlere tarladan sofraya tanıtmaya ve sizlerle buluşturmaya gayret edeceğim.  Haşhaş ya da taze iken ifade olunduğu şekli ile Afyon bitkisi, özellikle Ege Bölgesi ve yakın bölgelerde üretimi devlet denetiminde ve izinle yapılan bir tarım ürünüdür.

Ekimi, Üretimi ve Diğer Süreçler

Halk arasında Afyon bitkisi olarak da anılan bu bitkinin ekim işlemi mevsim şartlarına, yağışın ve tarlanın durumuna göre değişmekle birlikte ortalama Ekim-Kasım aylarında yapılır.

Haşhaş bitkisi, büyüyüp boy salmaya başladığında tarlanın verimine ve diğer ekolojik şartlara bağlı olarak 1-1.5 metre yüksekliğe ulaşır. Haşhaş bitkisi diğer tarım ürünlerine nazaran fazlaca hastalığa ve zararlı canlılara konak olmadığından pek fazla zirai ilaçlı mücadele istemez. Ancak yine yağışlı mevsimlere bağlı olarak halk arasında kara basra olarak ifade edilen çeşitli renkleri de olabilen yaprak bitlerine sahne olabilmektedir. Ancak endişelenmeyin bunun da çözümü çok kolay.

Haşhaş üretiminde tarımsal ilaç kullanmıyoruz. Kullandığımız gübre doğal hayvan gübresidir.

Haşhaş bitkisi büyümeye devam eder ve uç sürgününden tomurcuk yapar ve ilerleyen günlerde çiçek açmaya başlar. Çiçek rengi haşhaşın zirai cinsine bağlı olarak mor, açık eflatun ve beyaz olabilmektedir. Haşhaş bitkisi ilerleyen günlerde çiçekleri döker bunun yerine kapsül bağlamaya başlar. Bu kapsüller haşhaş tanelerini içinde besleyip büyüten organlardır. Artık hasat mevsiminin yaklaşmasıyla kapsüller olgunlaşmaya başlar. Olgunlaşan kapsüller yeşil renkten açık kahve-bej renge dönüşür.

Artık haşhaş tarlamız hasat işlemine hazırdır. Hasat işlemi iklim, bölge ve mevsim şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterse de ortalama (Ege Bölgesi/Denizli için) Haziran ortalarında başlar. Olgunlaşıp elle kırma yöntemi ile toplanan haşhaş kapsüllerinin içinden elde edilen bu taneli bitki ise asıl haşhaş olarak adlandıracağımız üründür.

Hasat verimi tarlanın durumuna ve diğer değişkenlere bağlı olarak iyimser bir hesaplama ile söylemek gerekirse dönüm başına 120 kg. kadardır.

Not: Bu bizim tarlalarımızdan elde ettiğimiz üretim ortalamasıdır. Farklı tarla ve tohum cinslerine, gübreleme şartlarında göre farklılık gösterebilir.

Haşhaşın Ekonomik Değeri ve Ekonomideki Yeri

Haşhaş, katma değeri yüksek bir tarım ürünüdür. Şöyle ki; asıl ürün olan tanelerinin yanı sıra kabukları da ilaç sanayii için ham madde olarak kullanılmak üzere ekonomiye kazandırılır.

Günlük Hayatta Kullanım Alanları

Haşhaş taneleri, tatlılarda, kahvaltılarda, gözlemelerde, pasta ve poğaça yapımında ve daha pek çok alanda kullanılmaktadır. Biz de kendi üretimimiz olan haşhaşları doğal ortamında eskiden beri kullanılan değirmen taşlarında ezerek çeşitli boyutlardaki ambalajlarda sizlere ulaştırıyoruz. Tabi ki değirmen taşlarında ezme işlemi öncesinde yine geleneksel usullerle tavada kavrularak ezmesine daha kavruk bir tat vermek üzere hazırlanıyor.

Doğal Haşhaş Ezmesi

Haşhaş Ezmesi 1000 gr

Doğal Haşhaş Ezmesi” te bir düşünce

  1. Pingback: Uşak Haşhaş Ezmesi - Doğal Köy Ürünleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Kişisel verileriniz siparişinizi işleme almak, bu web sitesindeki deneyimlerinizi desteklemek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.