Dut Meyvesi ve Ekonomik Değeri

Dut Meyvesi ve Ekonomik Değeri

Bu topraklarda çok eskilerden beri yaşayan dut ağacı en tatlı kültür uzantılarından bir tanesidir.

Güzel ülkemiz Türkiye’nin iklim zenginliği birçok farklı çeşit bitkiyi bu topraklarda görebilme imkanını da veriyor bizlere. Öyle ki Türkiye’de yaşam alanı bulan bitki tür ve çeşitliliği koskoca Avrupa kıtasından neredeyse iki kat daha fazla. Dört mevsim, üç farklı iklim çeşitliliği görülen ülkemiz hem genel flora zenginliği ile hem de endemik bitki çeşitliliği ile dikkat çekmektedir. Ülkemizde yaygın olarak yetişme alanı bulmuş bitkilerden bir tanesi dut ağacıdır. Dut ağacı beyaz dut ve kara dut olmak üzere iki farklı bitki formunda yayılış göstermektedir. Beyaz dut, halihazırda hem taze meyve olarak mevsiminde tüketilir hem de kışlık kuru meyve olarak saklanabilmektedir. Ayrıca beyaz dut pekmezi, beyaz dut reçeli diğer beyaz dut ürünleridir.

Karadut Şurubu

Karadut meyvesi de hem taze taze tüketilmekte hem de işlenerek mamul maddelere dönüştürülmektedir. Karaduttan karadut pekmezi, karadut reçeli, karadut suyu, karadut şurubu nadir olarak da karadut şarabı yapılmaktadır.

Her iki çeşit dut meyveleri de katma değeri yüksek ürünler olup, ekonomik değeri yüksektir. Ülkemizin her köşesinde bolca ve yaygın biçimde yetişmektedir. Özellikle karadut meyvesi insan sağlığı açısından çok önemli vitaminleri ihtiva etmektedir. Asıl olan karadut meyvelerini mevsiminde bolca taze taze tüketmektir. Ancak meyvenin kısa bir dönem içerisinde olgunlaşıp bozulması ve mevsiminin çabuk geçmesi sebebiyle, sağlık açısından bu kadar önemli bir değere sahip bu meyvelerin yaz kış ulaşılabilecek bir forma dönüştürülmesi noktasında karadut şurubu da çokça aranan ve tüketilen bir içecek haline gelmiştir.

Karadut Şurubu, ağız yarasından (aft), halsizlik ve iştahsızlığa, bağışıklık sistemi zayıflığından kansızlığa kadar pek çok sağlık probleminde yardımcınız olabilir.

Şekersiz Karadut Şurubu 1000 ml

Karadut Şurubu 1000 ml

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir