GDO’nun Hayatımızdaki Yeri

GDO’nun Hayatımızdaki Yeri

Bir meyve tabağı hayal ediniz. Tabağın içinde bir elma var. Onun sadece bir elma olmayıp aslında ona başka bir gen aktarıldığını düşündünüz mü?

GDO‘lu besin dediğimiz yani genetiği değiştirilmiş besinler insan hayatının büyük bir kısmında rol almaktadır. Yer edindiği gibi kimi zamanda çok büyük sıkıntılar çıkarabilir.

Bir çoğumuzun mutfağında yer alan GDO’lu besinler laboratuvar ortamında bilim insanları tarafından genetiği değiştirilmiş ürünlerdir. Amacı, bitkilerin daha olgun ve doğal yaşam alanlarından başa yerlerde büyüyebilmesi, böceklere karşı korumak olsa da bana göre insan sağlığını bozmaktır. Örneğin, genetik mühendisleri ”Bacillus Thuringiensis” diye bilinen bir bakterinin genini mısır DNA’larına enjekte etmişlerdir. İnsan sağlığını bu denli tehdit eden bu besinlerden kurtulmak günümüzde pek kolay değildir. Tabi ki kolay olmaması imkansız olduğu anlamına gelmiyor. Özellikle marketlerde satılan sütler, ineklere hızlı büyümeleri ve verimli olmaları için büyüme hormonu enjekte edilerek elde edilir.

GDO ile ilgili bilimsel araştırmaların büyük bir bölümü 1980’lerde başlatıldı. İlk tarımsal deneyim ise İngiltere’deki İmperial Collage’de gerçekleştirilmiştir. Ticari üretime yönelik ilk girişim 1996 yılında Amerika da yapıldı. Halen yapılmakta olan GDO’lu tarımın %99 u ABD,Kanada, Arjantin ve Çinde gerçekleşiyor. GDO açlığa çözüm mü? ABD başta olmak üzere, GDO’lu tarımın yaygınlaşmasını destekleyen ülkeler ve GDO’lu tohum üretimi yapan uluslararası şirketler, transgenik tarımın dünyanın hızla artan nüfusunun açlık problemine çözüm olacağı gerekçesiyle savunuyor.

Yeşil devrim olarak da adlandırılan bu süreci savunan ABD Başkanı George W. Bush “Dünyanın çok büyük bir kısmı açtır. Genetik olarak değiştirilmiş bitkiler; yüksek verimli, hastalıklara dayanıklı üretimi doğururlar. Dolayısıyla dünyanın açlığını önlemenin tek yolu, genetik olarak değiştirilmiş organizmaların üretimini gerçekleştirmektir” sözleriyle, geleneksel tarımın olumsuzluklarına karşı, genetik tarımı destekliyor.

Bizlerin hayatını bu denli tehdit eden, meyve, sebze, balık, süt gibi yiyeceklerin genleriyle oynayan insanların sizin sağlığınızla da oynamasına izin vermeyin.

SAĞLIKLI BESLEN HUZURLU YAŞA!

Sağlıklı, Afiyetle…

(Ezgi ÇALIŞKAN)

Şekersiz Karadut Şurubu 1000 ml

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Kişisel verileriniz siparişinizi işleme almak, bu web sitesindeki deneyimlerinizi desteklemek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.