Kış Mevsiminde Hastalıklardan Korunmak İçin Tüketmeniz Gereken Gıdalar

Kış Mevsiminde Hastalıklardan Korunmak İçin Tüketmeniz Gereken Gıdalar

Herkese Merhaba

Kış kapıya dayandı, zemheri gün dönümüne de ne kaldı şunun şurasında. Havalar da soğumaya başladı. Nezle, grip sağdan soldan gelmeye başlar bu mevsimlerde. Özellikle sıcaklık değişikliklerini fırsat bilen, soğuk algınlığı olarak da tabir edilen bu tür hastalıklara karşı vücut direncini diri tutmalı ve bağışıklık sistemini (İmmün) güçlendirecek yiyecek ve içecekleri günlük tüketim listemize eklememiz gerekiyor. Bu sayede hastalıklara karşı daha korunaklı hale gelmiş olabiliriz.

Özellikle tüm dünyayı etkileyen bir pandemi sürecinde vücut direncimizi yüksek tutmamız büyük önem taşıyor. Sağlık herşeyin başı olduğuna göre bünyeyi güçlü kılacak, bizi bu zalim hastalıklara karşı koruyacak besinleri de beslenme listemizde hazır bulundurmak çok önemli. Şimdi hazırsanız bünyemizi güçlendirecek besinler listemizi inceleyelim.

Bağışıklık Güçlendirici Özel Besinler

Doğal Olan Sebze ve Meyveler

Özellikle C+ vitamini bakımından zengin olan meyveleri bolca tüketmeyi tercih edin. Özellikle portakal, mandalina, greyfurt, nar sofranızda mutlaka bulunmalı. Elbette limonsuz olmaz. Mümkün oldukça salatalarda limon ya da doğal nar ekşisi tercih edelim. Yapay soslar sağlık açısından lezzetlerinin aksine çok zararlı. Hazır salata soslarının renklerine ve tatlarına aldanmayın.

Sarımsak ve Soğan

Sarımsak içeriğinde 30 dan fazla kükürt bileşeni, 17 farklı aminoasit, germanyum, çinko, A, B1 ve C vitaminleri ihtiva eden oldukça güçlü bir besindir. Özellikle içerdiği aminoasitler haricen alınması gereken aminoasitleri de içinde barındırır.

Sarımsağın kuşaklar arasında aktarılan bilgiler ve ilmi olarak yapılan çalışmalar neticesinde kalp kamar hastalıklarında kullanılan, kan basıncını düzenleyici, kan şekeri ve kolesterolü düşürücü, bakteriyel, viral, mantar ve paraziter enfeksiyonlara karşı etkili, immun sistemi güçlendirici, antitümör ve antioksidan özelliği olan harika bir tıbbi bitki olduğu bildirilmektedir.

Kekik ve Biberiye

Anadolu bitki çeşitliliği bakımından çok zengin bir coğrafya hiç şühesiz. Dağları, kırları çeşit çeşit kekik ve ot kokar. Kaynağına güvendiğiniz kekik, biberiye gibi ot/baharat grubunu tüketmeye gayret edin.

(Doğal) Karadut Şurubu/Böğürtlen Şurubu

İçerdiği multi vitaminler sayesinde pek çok hastalığa karşı etkili olan karadut meyvesi ve bundan elde edilen Doğal Karadut Şurubu etkili bir biçimde bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle ağız yarası ibi vücut direncinin düşüşlerinde karadut suyu tüketimi etkili bir çözümdür.

Bu konuda Meyve Şurupları bölümüne gözatabilirsiniz.

Zencefil ve Zerdeçal

Aynı aileden, Hindistan kökenli iki bitki var sırada. Evet ikisini de siz zaten tanıyorsunuz. En azından baharat olarak isimlerini duydunuz ya da kullandınız. Ama bu iki bitkiyi gerekli şekillerden kullanırsanız, bu sefer mükemmel bir şifa kaynağını keşfedeceksiniz. Yemeklerinizde, salatalarınızda ve hatta çaylarını demleyerek tüketebilirsiniz. Böylece güçlü bir bünyeye sahip olduğunuz için mikroplar, virüsler semtinizden bile geçemezler.

Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Kişisel verileriniz siparişinizi işleme almak, bu web sitesindeki deneyimlerinizi desteklemek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.