Manisa Salihli Salamura Yaprak

Manisa Salihli Salamura Yaprak

Manisa Salihli salamura yaprak konusunda kendisini ispat etmiş ve bu konuda haklı bir üne sahiptir. Denilebilir ki Türkiye’nin en ince ve damarsız en kaliteli sarmalık bağ yaprakları Salihli ovasında yetişen bağlardan hasat edilmektedir.

Manisa Salihli salamura yaprak başlığı altında özellikle zeytinyağlı sarma yapmak için size en gerekli iki ana malzemeden biri olan taze hasattan salamura edilen bağ yapraklarının iyisinin fiziksel özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Doğal zeytinyağının nasıl üretildiği ve doğal zeytinyağının hangi özellikleri taşıması gerektiğine dair blog sayfamızda daha önceden birkaç farklı içerik paylaşmıştım. Dileyenler en alt bölümde yer alan ek okuma kaynakları kısmından bu yazılara ulaşabilirler. Umarım faydalı olur.

Kültürel ve Tarihsel Geçmişte Salamuracılık

Ege Bölgesi’nin verimli ovaları çok eski yıllardan bu yana üzüm bağı yetiştiriciliğine mekan olmuştur. Tarihsel anlamda çok eski bir tarımsal kültüre sahne olan Anadolu’da üzüm bağlarından üzüm elde etmenin yanında, mevsiminde toplanan taze yapraklar dün de bugün de mevsim dışında tüketilebilmesi için salamura edilmiştir. Salamura işlemi çok yaygın bir kültürel işçilik olup aslında birçok farklı ürünün uzun zaman sonrası için bozulmadan korunmasında kullanılmış, bugün de kullanılmaktadır.

Manisa Salihli Salamura Yaprak
Sarmalık kaliteli yaprak orta boy, sarı renkli, ince ve damarsız olur.

En  Kaliteli Yapraklar Ne Zaman Toplanmaktadır?

Mayıs ayında başlanan yaprak hasadı temmuz ayında da devam edebilir. Ancak en kaliteli yapraklar mayıs ayında uç veren sürgünlerden henüz tarımsal mücadele dönemi başlamadan toplanan yapraklardır.

En Lezzetli Yapraklar Nasıl Ayırt Edilmektedir?

Kaliteli yapraklar avuç içi büyüklüğünde, sarı renkte, damarsız ve incecik taze yapraklardır.

Piyasada pekçok farklı bölgenin, farklı kalitelerde yaprakları satılmaktadır. Ancak Salihli yaprağı bu anlamda denediğinizde bir daha asla farklı arayışa girmek istemeyeceğiniz özelliklere sahiptir. Deneyin ve farkı göreceksiniz.

Salamura İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Mayıs ve haziran (ortası) ayının taze yaprakları, geleneksel işçilik ile temizlik ve doğallıktan taviz vermeden kaya tuzu ile salamura edilmektedir. Yapraklar ön haşlama işlemine tabi tutuldukları için evde pişirme işlemi sırasında fazla vakit almaz.

Son Tüketici İçin Son Bir Not

Yapmanız gereken sadece sarma yapmadan bir gün önce yaprakları suda bekletmek. Böylecw yapraklar, salamura işleminde kullanılan kaya tuzundan arındırmış olursunuz. Siz de leziz yapraklara kavuşursunuz. Geriye, zeytinyağı ile salamura yaprakları hünerli ellerle buluşturup ortaya çıkan lezzet şöleninin tadını çıkarmak kalıyor.

Manisa Salihli Salamura Yaprak
Salamura Yaprakla Zeytinyağının Tarihi Düeti: Zeytinyağlı Sarma
  • TAVSİYE EDİLEN ÜRÜNLERE  BAKTINIZ MI?

Geleneksel Salamura Sarmalık Bağ Yaprağı

Doğal Zeytinyağı 1 Litre

  • Ek Okuma Kaynakları
  1. https://www.dogalkoyurunleri.com/blog/saglik-ve-lezzetten-odun-vermeyenler-icin-dogal-zeytinyagi/
  2. https://www.dogalkoyurunleri.com/blog/saglik-icin-dogal-zeytinyagi-tuketin/
  3. https://www.dogalkoyurunleri.com/blog/dogal-zeytinyagi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kişisel verileriniz siparişinizi işleme almak, web sitemizdeki deneyimlerinizi desteklemek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için işlenecektir.