Sağlık ve Lezzetten Ödün Vermeyenler İçin Doğal Zeytinyağı

Sağlık ve Lezzetten Ödün Vermeyenler İçin Doğal Zeytinyağı

% 100 Doğal, Katkısız Zeytinyağının Faydaları

Zeytin, zeytingiller familyasından meyvesi yenen Akdeniz iklimine özgü bir ağaç türüdür. Zeytin, boylu bir çalı veya 10 metreye kadar boylanabilen, sık dallı, yayvan tepeli, her daim yeşil yapraklı bir ağaçtır. Uzun ömürlü bir ağaçtır, yaklaşık 2000 yıl kadar yaşayabilir. Zeytin ağacının uzun yaşamı, zeytin ağacından veya yaprağından elde edilen oleuropein maddesine dayanır. Bu madde zeytin ağaçlarını, hastalık ve zararlılardan korur.

Zeytin insanoğlu tarafından geçmişten günümüze kadar birçok amaçla kullanılmıştır. Doğal Zeytinyağı ile ilgili sıralanabilecek faydalar ise şöyle:

 • Oleuropein maddesi; kanserli hücrelerin etrafını geri dönüşümsüz olarak sararak çoğalmalarını, yayılmalarını ve başka bölgelere sıçramalarını engellemekle insanları kanserle savaşta yalnız bırakmamıştır.
 • Zeytin yaprağının kaynatılmasıyla elde edilen öz 19. yüzyılda ateş düşürücü olarak kullanılmıştır.
 • Zeytin yaprağındaki bileşenler mantarlara ve virüslere karşı olan etkisi sayesinde kronik yorgunluk ve kronik kas ağrılarını giderici etkiye sahiptir.
 • Zeytin yaprağının mikroorganizmalara ve hastalıklara karşı direnci arttırmadaki en güçlü etkisi de anti-mikrobiyal işlevinden kaynaklanmaktadır.
 • Oleuropein’in birçok bakteriyi, mantarı, mayayı ve küfü önlediği tespit edilmiştir. Yüksek tansiyon hastalarında, zeytin yaprağının kullanılmaya başlanmasından sonra önemli derecede yüksek kan basıncının düştüğü gözlenmiştir.
 • Zeytin yapraklarının diğer bir faydası ise cilt üzerinde hücre yenileyici, canlandırıcı, kırışıklık giderici etkisidir. Bayanların sorunu olan selüliti giderici özelliğinin yanı sıra makyaj kimyasallarının oluşturabileceği olumsuz etkileri de azaltır.
 • Yapılan araştırmalar Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Marmara Bölgesinde kanserden ölenlerin oranının diğer bölgelere oranla daha az olduğu saptanmıştır. Bunun nedeni bu bölgelerde zeytin yağı tüketiminin diğer bölgelere oranla fazla olmasından dolayı olduğu saptanmıştır.
 • Zeytin çiçeğinden zeytin kolonyası, zeytin yağından sabun, zeytin yaprağından cilt bakım ürünleri, sağlık için ilaçların ham maddesi olarak birçok alanda kullanılmaktadır.
 • Zeytin ağacının yaprakları zaferin, akılın, ve barışın simgesidir.
 • Nuh’ un gemisine bir zeytin dalı ile geri dönen güvercin, büyük sel felaketi sona erdiğine dair bir işaret sayılmıştır.
 • Her türlü derde deva ZEYTİN… Dertlerin sonu, güzelliklerin başlangıcı…

Doğal Zeytinyağı 1 Litre

Sağlık ve Lezzetten Ödün Vermeyenler İçin Doğal Zeytinyağı” te bir düşünce

 1. Pingback: Salamura Yapraklarla Zeytinyağının Tarihi Düeti: Zeytinyağlı Sarma - Doğal Köy Ürünleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Kişisel verileriniz siparişinizi işleme almak, bu web sitesindeki deneyimlerinizi desteklemek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.