Mini anketimize katılmak için buraya tıklayın.

(Ankete katılanlara seçtiği ürünlerde indirim kuponu gönderilecektir.)

Susam Ezmesi ile Tahin Arasındaki Önemli Farklar

Susam Ezmesi ile Tahin Arasındaki Önemli Farklar

Lütfen Dikkat: Susam Ezmesi Tahin Değildir!

Herkese merhaba. Pek çok kişi tarafından bize yöneltilen bir soruya cevap mahiyetinde bu kısa bilgi yazısını sizinle de paylaşmak istedim.

Değerli okuyucu, susam nedir? Susam ezmesi nedir? Nasıl yapılır? sorularına cevap olabilecek birkaç farklı yazıyı daha önce yayınladık sitemizde. Ancak bir şeyin eksik kaldığını da itiraf ederek konuya başlayalım.

Öncelikle şunu peşinen belirteyim; şahsen tahinin tadını çok beğenen ve geçmiş yıllarda bolca tahin tüketen birisi olarak bu içeriği ürettiğimi bilmenizi isterim. Yazdıklarım uzun araştırmalar, deyimler sonucunda elde ettiğim bilgi ve birikimlerden oluşan, aynı zamanda sizleri en doğru şekilde bilgilendirme gayretinden kaynaklanan  yürekten ifadelerdir. Bu hususta elde ettiğim deneyimleri umarım en doğru cümlelerle ifade edebilmişimdir. Yazıyı sonuna kadar okuyup son değerlendirmeyi kendiniz yapmalısınız. Vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim. Ayrıca yazı altındaki yorum kısmına fikirlerinizi insani prensipler çerçevesinde yorum olarak bırakmanızı rica ederim.

Susam Ezmesi aşağıdaki üründen elde edilmektedir. İthal, Çin susamı değildir.

Doğal Susam 1000 gr

 • Susam ezmesi asla tahin değildir. Lütfen buraya dikkat edin. Susam ezmesi, saf susam mamulüdür (kendi ürünlerimiz için garanti edebiliriz). Yani içinde ekstra, harici herhangi bir katkı maddesi ya da karışım içermez. Saf, doğal susam tohumları gerekli işlemlerden geçirilerek (kavurma, savurma, ezilme) ekmeğe sürülebilir kıvamda susam ezmesi üretimi gerçekleştirilir.

  Doğal Katkısız Susam Ezmesi

 • Susam yağlı tohumlu bitkilerden olduğu için de kavanoz veya diğer ambalajların yüzeyinde (üst kısmında) ciddi bir yağ birikimi gerçekleşir. Bu yağ bir bozulma emaresi değildir. Aksine ürünün doğallığına ve saflığına işaret etmektedir. Ürün kullanılmadan önce karıştırılarak tüketilmelidir. Böyle her seferinde homojen bir karışım tüketilmiş olunur. Aksi takdirde alta çöken ve kuruyan susam ezmesinin tüketim kalitesi de düşer.
 • Tahin ise susam yağı başta olmak üzere susam türevleri ve diğer katkı maddeleri ile kıvam artırıcılar kullanılarak üretilir. Tahin de çok lezzetli bir kahvaltılık üründür, ancak susam ezmesi gibi doğal, katkısız, saf bir ürün değildir.
Susam Ezmesi ve Tahin Arasındaki Farklar
Tahin
 • Özellikle susam tohumu ve susam ezmesi sağlığınız için ihtiyaç duyacağınız pek çok vitamin, protein, lifler vb. maddeleri içerir, eksiklerinizi tamamlar. Ancak tahin böyle bir şeyi garanti edemeyeceği gibi (tahini de severek tüketmemize rağmen) doğa, katkısız bir üretim de değildir.
 • Özellikle ülkemizde üretim maliyetlerinin artması tahin üretiminde ithal susam tohumu kullanımını yaygınlaştırmıştır.
 • Tahin üretiminde susam tohumları tuzlu suda bekletilerek (tuzlu suya yatırma işlemi) kabuğundan ayrıştırılır. Böylece kabuksuz susam elde edilmiş olur. Ancak susam kabuğundaki liflerin de vücuda faydaları vardır. Tabi ki yeteri kadar ve dozunda tüketmek şartıyla. Yine hatırlatmak da fayda var. Susam kabuğunda oksalik asit adı verilen doğal bir asit mevcuttur. Doğal olduğu için tüketiminde aşırıya kaçılmadığı sürece herhangi bir zararı yok. Aşırı tüketiminde bazı kişilerde bir takım rahatsızlıkları tetikleyebileceği unutulmamalıdır.
 • Tahinde lezzetli bir ürün, susam ezmesi de çok leziz bir ürün. Ancak bu gıdaların hangisi sağlığınıza ve damak tadınıza uygunda onu tercih etmelisiniz.
 • Sonuç olarak her şeyin başı sağlık, sağlık için yeterli, dengeli ve ölçülü beslenme şarttır…

Susam Ezmesi 1000 gr

Susam Ezmesi ile Tahin Arasındaki Önemli Farklar” için 1 Yorum;

 1. Pingback: Susam Ezmesi Nasıl Yapılır? - Doğal Köy Ürünleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Kişisel verileriniz siparişinizi işleme almak, bu web sitesindeki deneyimlerinizi desteklemek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.