Mini anketimize katılmak için buraya tıklayın.

(Ankete katılanlara seçtiği ürünlerde indirim kuponu gönderilecektir.)

Susam Ezmesi Nasıl Tüketilir?

Susam Ezmesi Nasıl Tüketilir?

Doğal Susam Ezmesi

Evet yazının başlığındaki soru size ilginç gelebilir. Susam Ezmesi Nasıl Tüketilir? Yöresel bir tat, geleneksel bir lezzettir kimileri için susam ezmesi. Yani tadını bilenler bilir. Ege Bölgesi’ne (Ege’ye) has bu tadı hiç tatmadıysanız, hayatınızda en az bir defa ama mutlaka denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

UYARI: Bu yazı içerisinde yer alan tüketim önerileri sağlıklı bireyler içindir. Özellikle gıda alerjisisi olanlar ile şeker hassasiyeti olanlar (diyabet vb.) bu tavsiyeleri uygulamadan önce mutlaka bir doktora danışsınlar.

Doğal Katkısız Susam Ezmesi

Tavsiye 1: Susam Ezmesi, özellikle sabah kahvaltılarında, bal ile karıştırılarak ya da yine kahvaltılarda doğal mevsiminde yetişen organik domateslerle tüketildiğinde ağzınızda çok değişik ve beğeneceğinize inandığım bir aroma bırakacaktır. Kahvaltılarda ekmeğe sürülen yapay kahvaltılıklardan çok daha sağlıklı olduğu da önemli bir gerçek. Fıstık ezmesi, fındık ezmesi, zeytin ezmesi, çikolata hepsi bir yana susam ezmesi bir yana. Neden mi diğerleri de severek yediğimiz yiyecekler belki ama doğal değil maalesef. Sanayi ürünü olan diğer yiyecekler gibi sağlığımız açısından zararlı bileşenler ihtiva eden tüm gıdalardan uzak durmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Neyse tercih sizin…

Susam Ezmesi 1000 gr

Tavsiye 2: Eğer birinci tavsiyemize ilave olarak başka tüketim şekilleri arıyorsanız sırada özellikle yemek sonrası tatlı bir kapanış için bomba bir tavsiye daha vereceğim. Susam ezmesini küçük bir tabağa alıp yeter miktarda pekmez ile (üzüm pekmezi tercihimizdir ancak farklı pekmezleri de özellikle karadut pekmezini deneyebilirsiniz) karıştırarak bir karma elde ediyoruz. Sonrası malum. Afiyetle tüketin. Ancak bir hatırlatma aşırı fazla tüketmeniz durumunda istemeyeceğiniz kilolar ile başınız derde girebilir. Ayrıca özellikle şekere hassasiyetiniz varsa ya da henüz bilmiyorsanız lütfen kullanmadan önce bu durumu netleştirin.

Yine susam ezmesine benzeyen bir başka tadı da sizlere tanıtıp bu yazıyı sonlandıracağım.

Doğal Haşhaş Ezmesi

Sizlere tanıtacağım ikinci yöresel-geleneksel tat haşhaş ezmesi. Haşhaş ezmesini yine kahvaltılarda tüketebileceğiniz gibi (Egeye özgü) Kütahya-Tavşanlı yöresine ait Saraylı, Denizli Buldan Türlübey yöresine ait haşhaşlı denilen börek ve gözleme çeşitleri de yine haşhaş ezmesi kullanılarak yapılmaktadır.

Haşhaş Ezmesi 1000 gr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Kişisel verileriniz siparişinizi işleme almak, bu web sitesindeki deneyimlerinizi desteklemek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.