Mini anketimize katılmak için buraya tıklayın.

(Ankete katılanlara seçtiği ürünlerde indirim kuponu gönderilecektir.)

Susam Ezmesi Nasıl Yapılır?

Doğal Katkısız Susam Ezmesi

Susam Ezmesi Nasıl Yapılır?

Görüyoruz ki siz de Susam Ezmesi Nasıl Yapılır? diye merak eden ve bu işin peşine düşenlerdensiniz. O halde sizi daha fazla merakta bırakmadan hemen bu leziz ve sağlık dolu ürünümüzün nasıl yapıldığını aktaralım.Susam hasadı sonrası elde edilen susamlar önce tekrar elenir, gerekli ayıklama işleminin ardından yıkama işleminden geçirilir. Yıkanan susamlar kurutulduktan sonra özel tava/fırınlarda kavrulur. Kavrulma işleminin hemen ardından savrulma (havalandırma/soğutma) işlemine alınır. Soğutulması gerçekleştirilen ve ideal ezilme durumuna getirilen susamlar özel değirmen taşlarında ezilme işlemine tabi tutulur. İstenilen kıvama/sürülebilir akışkan kıvama getirilen susamlar ambalajlanır ve satışa sunulur.

Susam Ezmesi 1000 gr

Susam Ezmesinin Özellikleri

  • Susam Ezmesi ürünümüz hiçbir ek katkı maddesi, koruyucu içermez. Tamamen saf susam ve susam (kendi) yağından ibarettir.

Afiyet olsun…

Doğal Susam 1000 gr

Konu ile ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Kişisel verileriniz siparişinizi işleme almak, bu web sitesindeki deneyimlerinizi desteklemek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.