Uşak Haşhaş Ezmesi

Uşak Haşhaş Ezmesi

Uşak Haşhaş Ezmesi, başlıklı bu yazımızla beraber blogumuzda Haşhaş Ezmesi konusunda dördüncü makalemizi de yayınlamış olduk. Daha öncesinde Afyon Haşhaş Ezmesi başlıklı yazımızda da Afyon Bitkisi ve Haşhaş Tohumu başlıklı yazımızda da sizlere haşhaşın orijin olarak hangi bitkiden elde edildiğini açıklamaya, anlatmaya çalışmıştık. Ege ve bitkinin ekiminin yapıldığı birkaç il haricinde genelde pek bilinmeyen bilgileri bu yazılar aracılığı ile sizlerle paylaşmıştık.

Temel olarak haşhaş tohumları Afyon adı verilen bitkiden elde edilir. Bu ayırım aslında başka bazı tarım ürünleri için de geçerli. Örneğin çeltik bitkinin adı iken pirinç ortaya çıkan ürün adıdır. Haşhaş da böyle bir üründür. Ürün ile bitki adı birbirinden farklı olabilmektedir. Burada da bitkinin adı Afyon, ürünün adı haşhaşdır.

Konu ile yakından ilgili iseniz ve daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız blogumuzda detaylı arama yapabilirsiniz. Ayrıca makale içerisinde de ilgili yazıları bağlantılar şeklinde paylaşmış olacağım. Özellikle en alt kısımda ek okuma kaynakları bölümüne bakabilirsiniz.

Öncelikle Haşhaş nedir? Birkaç cümle ile bu konuya açıklık getirmek gerekiyor. Çünkü Türkiye büyük bir ülke ve yurdumuzun dört bir yanından ziyaretçilerimiz konuyu bir şekilde merak etmiş ve bu sayfaya ulaşmış olabilirler.

Uşak Haşhaş EzmesiAfyon Bitkisi (Haşhaş Tohumu) Nedir?

Haşhaş tanelerinin elde edildiği, üretildiği bitkinin adı afyondur. Yöre insanları haşhaş tohumlarının çimlenmesinin ardından yeşeren taze afyonları salata yapmakta da kullanırlar. Afyon bitkisi kapsül çıkardıktan sonra, eski zamanlarda bu kapsüller çizilip çıkan sütlerden afyon ya da afyon sakızı elde eder, bu sakızları da ağrı kesici olarak kullanırlardı. Afyon ve uyuşturucu etkisi böylelikle daha iyi anlaşılabilir. Ancak bazı kişilerden gelen genel bir soruya da yeri gelmişken cevap vermemiz gerekiyor. “Haşhaş tohumu veya haşhaş ezmesi yersek bağımlı olur muyuz?” ya da “Çok yersek uykumuz gelir mi?” şeklinde gelen sorulara genel bir cevap vermek yerinde olacaktır: Haşhaş ezmesi yemek uyku ve bağımlılık sorunlarına sebebiyet vermemektedir.

Haşhaş Ezmesi ve Haşhaş Tohumu Nerelerde Kullanılmaktadır?

Haşhaş Tohumu, bugün özellikle yağ sanayisinde, Haşhaş Yağı elde etmek için kullanılmaktadır. Ayrıca Haşhaş (tohumları) kavrulup ezilerek Haşhaş Ezmesi üretilir ve özellikle kahvaltılarda hoş bir tat olarak tüketilmektedir. Yine Haşhaş Ezmesi, Anadolu’da Saraylı ya da Saray Lokması adı verilen yöresel tatlı yapımında bolca kullanılan bir malzemedir. Yine ayrıca haşhaş tohumları, ekmek, poğaça, pide, simit, kurabiye üzerine tat vermek için serpilmektedir. Son olarak haşhaş tohumları Haşhaş Tatlısı yapmak için olmazsa olmaz bir malzemedir.

Uşak Haşhaş Ezmesi
Doğal Köy Ürünleri GURME Serisi Haşhaşlı Ürünler
  • ÇOK SATAN ÜRÜNLERİMİZ

Siyah Haşhaş 1000 gr

Haşhaş Ezmesi 1000 gr

  • Ek Okuma Kaynakları
  1. https://www.dogalkoyurunleri.com/blog/afyon-bitkisi-ve-hashas-tohumu/
  2. https://www.dogalkoyurunleri.com/blog/afyon-hashas-ezmesi/
  3. https://www.dogalkoyurunleri.com/blog/dogal-hashas-ezmesi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kişisel verileriniz siparişinizi işleme almak, web sitemizdeki deneyimlerinizi desteklemek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için işlenecektir.