Tescilli Üreticilerden Sertifikalı Ürünler

Bizim İçin Güveniniz ve Güvenliğiniz Çok Önemli

Doğal Köy Ürünleri, sadece köy kaynaklı doğal ürünler ile değil aynı zamanda genel, geçer sertifikasyon kurumlarınca sertifikalandırılmış Organik etiketli ürünler ile de sizlere hizmet vermektedir. Bu bağlamda markette her ürün için mutlaka menşe (kaynak) etiketini sizlerle paylaşıyoruz. Ürünün Doğal mı yoksa Organik mi olduğunu da Ek Bilgi bölümünde mutlaka belirtiyoruz.

Markette yer alan Organik Sertifikalı Ürünler kategorisinden de rahatlıkla Organik sertifikasına sahip ürünlere ulaşabilirsiniz. Ürünleri incelerken mutlaka Ek Bilgi sekmesine tıklayarak ürün hakkında belirtilmiş detay bilgileri inceleyiniz. Yine Organik Sertifikalı Ürünler kategorisinde yer alan ürünlere ait sertifikalar ürün açıklama kısmında sizlere paylaşılmaktadır.

Konvansiyonel Tarımdan Öze Dönüş: Organik Tarım

Modern/yaygın/geleneksel tarım teknikleri ile yapılan tarıma Konvansiyonel Tarım, bu tip tarımdan elde edilen ürünlere de Konvansiyonel Tarım Ürünleri denilmektedir.

Konvansiyonel Tarım metodu yüzlerce yıldır bu topraklarda ve dünyanın dört bir yanında uygulanagelmiştir. Ancak son 50 yılda belki de en acımasız şekli ile topraklar olanca açgözlülükle kullanılmaktadır. Tam bu noktada Doğal Ürün ve Organik Ürün kavramları karşımıza çıkmaktadır.

Konvansiyonel tarımda hedeflerin beklentilerin yükselmesinden önceki dönemde yine topraklar ekilip, dikilip biçilip ürünler hasat ediliyordu. Geleneksel yöntemlerle zirai faaliyetler yapılırken modern tarımın bizlere sunduğu tarımsal ilaçlar, kimyasal gübreler ortalıkta yoktu henüz. İşte o günlerde üretilen ürünlere kimse çıkıp da bu ürün organiktir gibi terimsel yaklaşımda bulunmuyordu. Biz bu ürüne tek kelime ile Doğal’dı diyebiliyoruz.

İşte bizim Doğal Köy Ürünleri’ni kurma fikrimiz de buradan çıktı, öykümüz tam da burada başladı.

Bugün herhangi bir tarım ürünü için Organik tanımlamasını yapabilmeniz için birçok resmi prosedürü, yasal gereklilikleri yerine getirmeniz gerekiyor. [Tabi ki burada bir parantez açmamız icab ediyor. Çünkü sertifikasyon için gerekli takip ve belge işlemlerini devletçe yetkilendirilmiş özel kuruluşlar yapıyor. Bu nokta da yine devreye insan olgusu ve güven kavramı giriyor. Neyse parantezi burada kapatalım.]

Yani bundan 100-150 yıl evvel bu topraklarda henüz insanların Organik kavramıyla hemhal olmadığı dönemlerde yetiştirilen zirai ürünler ve hayvancılık ürünleri kısacası tarım ürünleri doğaldı. Doğal Köy Ürünleri şemsiyesi altında biz yoğun olarak köy kökenli doğal ürünlere yer vermeye çalışıyoruz. Ancak organik ürün ihtiyacına da belirli ölçeklerde cevap vermek istiyoruz.

Kendi çiftliğimizde ürettiğimizde ya da köyden kaynağından, üreticilerinden tedarik ettiğimiz ürünleri sizlerle buluşturuyoruz.

[Ürünlerimizin pek çoğunun üretimi kendi çiftliğimizde gerçekleştirilmektedir. Yine bu noktada ürünlerin menşe kısmını çok önemsiyoruz. (*Bizim çiftlik adresimiz: Türlübey Köyü (Mahallesi), Buldan/DENİZLİ) Bunun dışındaki adresler üreticilerimizin bizim için ürettiği ve yerinden, kaynağından temin ettiğimiz ürünlerdir. Bunlar tamamen köyde, köylülerimiz tarafından üretilen ürünlerdir. Aile işletmeciliği şeklinde olup konvansiyonel üretimden çok uzak, doğal üretimlerdir. Hiçbirisinin organik diye bir kavramdan haberi olmayıp, böyle bir dertleri de yoktur. Onlar geleneksel, eskiden, atadan dededen kalma bilgi ve tecrübeleri ile üretimlerine devam etmektedirler.]

Son olarak doğal köy ürünleri konseptinde bulunsun mu bulunmasın mu diye kafa yorduğumuz ancak bu tatlardan herkesin faydalanmasını şiddetle arzu ettiğimiz memleketimizin alt yörelerine ait meşhur lezzetleri/ürünleri de Yöresel Ürünler kategorisinde sizlerle paylaşmayı uygun gördük.

Bize inanan ve yanımızda olan doğal sevenlere teşekkürü bir borç biliriz.